Vse več je tistih, ki se izogibajo živalskih izdelkov. Ljudje počasi ugotavljajo da njihovo zdrave precejo odvisno od tistega kar jedo, saj so tudi znanstvene raziskave kažejo, da je tak način prehrane veliko bolj zdrav in primeren za človeka. To se kaže tudi s tem, da so vegetarijanci v primerjavi z mesojedci bolj zdravi.

Preprečevanja raka
Vegetarijanska prehrana pomaga preprečevanju raka. Številne klinične raziskave, so pokazale, da je skoraj 50% manj možnosti za rakom umre vegetarijanec kot ne-vegetarijanec. Ravno tako je prsi rak dramatično redkejši v državah kot so Kitajska, kjer je prehrana bolj rastlinsko usmerjena. Zanimivo, ženska iz Japonske, ki se prehranjuje na zahodnjaški način, z mesno orientirano prehrano ima osem krat več možnosti, da dobi raka na prsih, kot ženska, ki sledi tradicionalni rastlinsko usmerjeni prehrani. Vegetarijanci imajo tudi manjšo možnost da dobijo raka na črevesju kot mesojedci. Živalski izdelki ponavadi vsebujejo zelo veliko maščob, a prav nič vlaknin. Mesni in mlečni izdelki prispevajo k veliko oblikam raka, kot so rak na črevesju, prsih in prostati. Rak na črevu je direktno povezan z uživanjem mesa. Prehrana ki vsebuje veliko maščob, vzpodbuja telo da izdeluje veliko spolnih hormonov, kar povzroča raka na prsih. Neka študija je tudi pokazala, da mlečni izdelki povečujejo tveganje za raka na jajčnikih. V procesu razgrajevanja laktoze(mlečni sladkor) pride do poškodb jajčnikov.
Izogibanje živalskih maščob in uživanje velike količine vlaknin in vitaminov pomaga pri preprečevanju rakastih obolenj. Poleg tega je, krvna raziskava pri vegetarijancih razkrila velike klinične, naravnih ubijalcev celic, posebnih belih krvnih celic, ki napadajo rakave celice.

Premagovanje srčnih obolenj
Vegetarijanska prehrana preprečuje srčna obolenja. Živalski izdelki so glavni vir nasičenih maščob in edini vir holesterola. Zraven tega, vlaknine pomagajo pri zniževanju holesterola, vendar živalski izdelki teh ne vsebujejo. Ker človek z živalskimi izdelki zaužije preveč holesterola se ta nabira na stenah žil. To zmanjša pretok krvi skozi različne organe in povzroča srčne bolezni in možgansko kap.

Zniževanje krvnega pritiska
Že v zgodnjih 1900 letih, so prehrambni strokovnjaki opozarjali, da ljudje ki ne jedo mesa imajo nižji krvni pritisk. Odkrito je tudi, da vegetarijanska dieta lahko, že v dveh tednih, osebi občutno zniža krvni pritisk.

Preprečevanje ponavljajočega diabetesa
Nobeden od insulina odvisen diabetik ne more boljše vplivati na svoje zdravje, kot z nizko maščobno, vegetarijansko dieto in rednim razgibavanjem. Ker je ta dieta z malo maščobami, veliko vlakninami in ogljikovimi hidrati, to omogoča insulinu da deluje bolj efektivno. Diabetik lahko bolj enostavno regulira nivoje glukoze. Vegetarijanska dieta pripomore k temu tako da, diabetiki porabijo manj insulina. Nekateri znanstveniki trdijo, da od insulina odvisni diabetes povzročajo mlečne beljakovine.

Žolčni kamni, ledvični kamni in steoproza
Vegetarijanska dieta znižuje možnost oblikovanja ledvičnih in žolčnih kamnov. Prehrana, ki vsebuje veliko beljakovin, še posedaj živalskih, povzroča izločanje več kalcija in neki drugih kislin iz telesa, kar so glavne komponente, ki povzročajo nastajanje kamnov.
Zaradi istih razlogov imajo vegetarijanci manjšo možnost za steoprozo(mehčanje kosti). Ker živalski izdelki povzročajo izločanje kalcija iz telesa, uživanje mesa povzroča izgubo kosti. V državah z bolj vegetarijansko dieto (in brez konzumiranja mlečnih izdelkov) je steoproza manj pogosta kot v drugih državah, čeprav dnevno zaužijejo manj kalcija kot drugod. Kalcij je pomemben, ampak ni nobene potrebe da bi ga dobili iz živalskega mleka.

Astma
Leta 1985 je Švedska študija dokazala, da astmatikom ki so eno leto prakticirali vegan dieto, zmanjšala potreba po zdravilih, in zmanjšala pogostost astmatičnih napadov. Vzrok za astmo naj bi bile alergije, ki jih povzroča mleko.

Običajne skrbi
Nekateri ljudje se še vedno zaskrbljeni, da z vegetarijansko dieto ne moreš zadovoljiti vseh prehrambenih potreb. Dejstvo pa je, da je zelo enostavno imeti uravnovešeno vegetarijansko prehrano, z dovolj beljakovinami in drugimi hranili. Previdno kombiniranje hrane ni potrebno. Čeprav je v vegetarijanski dieti nekoliko manj beljakovin kot v mesni prehrani, je to celo prednost, ker preveč beljakovin povzroča ledvične kamne, steoprozo, srčne bolezni in nekatere rake. Prehrana z stročnicami(fižoli), polnozrnatimi žitaricami in zelenjavo zagotavlja pravšno količino beljakovin.
Kalcij je zelo enostavno dobiti v vegetarijanki dieti. Temno zelena listnata zelenjava in fižoli so poleni kalcija, ravno tako lahko dobimo sokove in napitke, ki so obogateni z njim. Tudi železa je zelo veliko v žitaricah, fižolih in sadju.

B12
Vitamin B12 je glavni problem za vegane, čeprav je enostavno priti do njega. Na tradicionalni način ga ni težko dobiti. V kulturah z rastlinsko orientirano prehrano, ta mikroorganizem ki proizvajajo B12 rastejo v zemlji in se prijemljejo na korenje in korenine, zato tradicionalni Azijski miso in tempeh vsebuje velike količine tega vitamina. Vendar v industrijskih proizvodih, ker vse predelajo in higiensko očistijo, s tem izločijo tudi B12. Mesojedci dobijo B12 iz živali, ki ne proizvajajo B12, ampak ga dobijo npr. pri paši z uživanjem hrane med katero so tudi koščki umazanije iz zemlje.
Čeprav je pomanjkanje B12 zelo redko, si je pomembno zagotoviti siguren vir tega vitamina. Dobri viri so vsi običajni multivitamini, obogatene žitarice in sojina mleka, ter razne alge. Še posebej je to pomembno za noseče in doječe matere da dobijo dovolj vitamina B12.

Posebna skrb: Nosečnost, Dojenčki in Otroci
Med nosečnostjo se prehrambne potrebe povečajo. Ameriška prehrambno združenje (ADA) je ocenilo vegan dieto, kot primeren način za zagotovitev prehrambnih potreb med nosečnostjo, s tem da mora imeti bober vir vitamina D in B12. Večina doktorjev priporoča nosečnicam dopolnila za železo in folno kislino, čeprav vegetarijanci običajno zaužijejo več folne kisline kot mesojedci.
Študije kažejo da matere z alergijami na določeno hrano, to alergijo manj pogosto prenesejo tudi na otroka, če ne uživajo živalskih izdelkov. Doječe matere ki uživajo kravje mleko, s tem v svoje mleko dobijo proti telesa, ki povzročajo krče pri dojenčkih.
Vegetarijanska prehrana podaljšuje življenje. Otroci, ki so že od rojstva vegetarijanci, rastejo veliko bolj enakomerno, z kasnejšo puberteto in živijo bistveno več kot mesojedci. Prepričajte se, da jim zagotovite dober vir vitamina B12.

Vir: Physicians Committee for Responsible Medicine